• Forumumuz test yayınındadır. Yaşanan problem ve aksaklıkları yönetici arkadaşlara bildirebilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı Hakkında

Feza

Lorem ipsum
Yönetici
Üretici
Uzman
@Feza hanım, alaca hasatınızın yeşil hasattan daha çok ödül almasına şaşırdım. Temelde tek farkları toplama vakti ise, bendeki ne kadar erken o kadar iyi tabusunu da yıkıyor.
Merhaba, Yarışma bütçemiz oldukça kısıtlı ve gönderebildiklerimize Alaca'yı gönderegeldik. Bu sene boynu bükük kalmasın diye sadece bir yarışmaya Yeşil'i de gönderdik. Ben aynı dereceyi almalarını beklerdim ama biri altın biri gümüş oldu. Olabiliyor böyle şeyler.
Farkları toplama zamanı, bir de Alaca'da Delice de olması. Ayrıca ne kadar erken o kadar iyi diye bir şey yok, konudan bağımsız olarak not edelim. Her çeşidin (duyusal vs. ticari hedefinize göre) ideal bir zaman aralığı ve işleme şekli ve sıcaklığı var. Yörenizi, zeytininizi tanımanız, hasat ve proses stratejinizi oluşturmanız lazım.
Siz tatmış mıydınız bizimkileri?

samil

Yeni Üye
Merhaba, Yarışma bütçemiz oldukça kısıtlı ve gönderebildiklerimize Alaca'yı gönderegeldik. Bu sene boynu bükük kalmasın diye sadece bir yarışmaya Yeşil'i de gönderdik. Ben aynı dereceyi almalarını beklerdim ama biri altın biri gümüş oldu. Olabiliyor böyle şeyler.
Farkları toplama zamanı, bir de Alaca'da Delice de olması. Ayrıca ne kadar erken o kadar iyi diye bir şey yok, konudan bağımsız olarak not edelim. Her çeşidin (duyusal vs. ticari hedefinize göre) ideal bir zaman aralığı ve işleme şekli ve sıcaklığı var. Yörenizi, zeytininizi tanımanız, hasat ve proses stratejinizi oluşturmanız lazım.
Siz tatmış mıydınız bizimkileri?
Henüz kısmet olmadı diyelim. Elimdeki 2 lt stoğum tükenmeye yakındır. Ağustos ayı içerisinde de sizinkilerden de 2 lt planım var. Onu da yeşil alaca karışık alabilirim, sadece alaca da olabilir.

Mavi

Yeni Üye
Oleamea classic everyday i bugün açtım. Mükemmel. Kargo dahil 120 tl olunca ve okuduğum yorumlarda sarı renk diye yazmışlar( oysa ki yeşil hatta acı yeşil den çok daha yeşil) ben de açıkçası bu kadar iyi çıkacağını beklemiyordum. Bu arada alhataoğlu acı yeşil diye satılan yağ ne acı ne de yeşil. Oleamea ya gelecek olursak acılık menteşesom domata yakın bir acılık. Yakıcılık ve koku çok iyi. Menteşesom memecikten acılık, yakıcılık ve meyvemsilik daha iyi ve mentesesom u 150 tl.ye almıştım. Bu arada oleamea premium everyday i henüz açmadım beklentim oldukça yüksek çok iyidir diye düşünüyorum... Renk yağda kalite kriteri değil diye biliyorum fakat yeşil ise erken hasattır sarıya yakınsa olgun hasattır diye düşünüyorum. Kendileri de olgun hasat diye yazmışlar ama mentese som ne kadar erkense en az bu da o kadar erken. Bu arada öksürten tadımı hala yapamıyorum vazgeçtim öğrenmekten zaten:). Buna rağmen yakıcılığı net hissesiliyor.

sansar64

Yeni Üye
Ben de oleamea premium everyday'i denedim bugün. Mevcut yağlardan ancak sıra geldi, her ne kadar karanlık bir yerde ve şişeyi hiç açmadan bekletsem de son zamanlardaki sıcak havalar sebebiyle belli oranda tat kaybı yaşamış olabilir bilemiyorum ama buna rağmen şişeyi açınca çok güzel bir koku direk kendini belli etti. Sanırım yeşil çimen kokusu ve daha alttan da yeşil domates gibi kokular aldım, acılık ve yakıcılığı da çok iyiydi. Genel olarak çok memnun kaldım bu yağdan, hatta ara ara gidip şişeden koklama isteği uyandırıyor bende. Bir de her ne kadar iyi yağ ile kötü yağı artık kokusuna acılığına ve yakıcılığına göre net olarak ayırt edebilsem de iyi yağlar arasındaki meyvemsilik ve aroma farklarını tam olarak ayırt edemiyorum. Örneğin oleameadan bir önce elta adanın ladolia üzümünden üretilen erken hasat yağını kullanmıştım ve oleameanın koku, acılık ve yakıcılık açısından çok daha üstün olduğunu hemen fark edebildim. Bunun yanında bu sene denediğim yağlar içinde 3-4 tanesi öne çıktı benim için ama bunların hangisinde hangi tat baskındı bunları ayırt edemedim. Belki bunun için çok daha fazla yağ denemem ve damağımın çok daha tecrübeli hale gelmesi gerekiyor. Sırada gıda ormanı %100 dağ yağı var.

Mavi

Yeni Üye
Premium everyday ve classic arasında değil de private selection arasında çok fark olduğunu söyledi oleamea Merve hanım. Ben henüz denemedim ama. Private selection yeni sezonda denenecekler arasında inşallah. Bu arada hakkındaki olumlu yorumlardan dolayı coşar zeytincilikten zeytin aldım. Süper boy olanını almamı tavsiye ettiler. Iri olanların sıcakta yumuşayabiliceğinden dolayı. Güzel fena değil. Yine de az da olsa içinden yumuşamış olanları çıkıyor. Zaten siyah zeytinde favorim bimin inci marka olanının en iri olanı. Fakat arada xl gelio stokluyorumvo zaman. Belki daha iyisi vardır diye denemek istedim coşarı fakat favorim bimin incisi. Yeşil zeytinde yeni sezonda nermin hanım denemek istiyorum (ızgara olan da güzel gözüküyor) ama ücretsiz kargo limitleri çok yüksek. Yağ da almak istemiyorum fazla fiyatlı. Belki fiyatını hak ediyordur onu da bilemiycem.

samil

Yeni Üye
Henüz kısmet olmadı diyelim. Elimdeki 2 lt stoğum tükenmeye yakındır. Ağustos ayı içerisinde de sizinkilerden de 2 lt planım var. Onu da yeşil alaca karışık alabilirim, sadece alaca da olabilir.
Dün akşam alaca ve olgun hasat sipariş ettim. Alaca hasatı dh forum'da bir arkadaş da övmüş, beklentiler yükseldi :)

samil

Yeni Üye
Ürünler elime ulaştı, bugün denedim. Çağla ve domates kokuları yanında beni şaşırtan yoğun yakıcılığı oldu. Aralık hasat edilen bir ürün Eylül’de bu kadar yakıcı olması saklama koşullarının bu süreçte ne kadar önemli ve başarılı olduğunu gösteriyor. Acımsılık da deliceden geldiğini düşünüyorum. Menteşe som da alaca hasat ediyordu, memecik’in yakıcılığı bu şekilde hasat edilirse belirginleşiyor demek ki. Çünkü hilmi yıldırım erken hasatı bu kadar yakıcı değildi.
Yeni hasatların covidden kalite ve fiyatı etkilenme endişesi var iken böyle bir yağı kaçırmamak lazımmış.

Feza

Lorem ipsum
Yönetici
Üretici
Uzman
Polifenoller nedir, nerelerde bulunur, bitkilerdeki varlık sebebi ve insana faydaları nelerdir? Zeytinyağı konusunda ülkemizde önde gelen akademisyenlerden sevgili @zeynepdelennircan polifenoller hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları hem bilimsel hem anlaşılır hem de çok kapsamlı bir yazıda değerlendirip Bilim Akademisi'nin popüler bilim yayını Sarkaç'ta yayınladı. Gittikçe popülerleşen ve aynı ölçüde bilgi kirliliği yaşanan polifenol ve zeytinyağı konusunda bu boşluğu dolduran yazısı için kendisine teşekkürlerimizle. Yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. https://taygaiyigida.com/blogs/zeytinyagi-101/bitkilerde-bulunan-saglikli-maddeler-polifenol-nedir