• Forumumuz test yayınındadır. Yaşanan problem ve aksaklıkları yönetici arkadaşlara bildirebilirsiniz.

Yoğurt hakkında...

Selamlar, ülkemizde en çok tüketilen süt ürünlerinden olan yoğurt hakkında fikir alışverişi yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

Öncelikle yoğurdun resmi tanımını yapmak istiyorum. Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliğine göre:
Yoğurt: Fermentasyonda spesifik olarak Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus’ un simbiyotik kültürlerinin kullanıldığı fermente süt ürününü,
şeklinde belirtilmiş olup resmi olarak bir gıdaya yoğurt diyebilmek için sütten elde edilmiş olması ve Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus bakterileri tarafından mayalanmış olması gerekmektedir.

Mevzuat kısmı işin kolay kısmıydı. şimdi gelelim insanların fikir ayrılıkları yaşadığı, cadı kazanının kaynadığı noktalara :)

ev yoğurdu mu market yoğurdu mu?

tercihiniz ev yoğurduysa
mayayı nereden temin edeceksiniz?
kullandığınız mayadaki bakteri türleri nelerdir?
mayanın içerisinde zararlı bakteriler var mıdır?
nohuttan, çiğden vs elde edilmiş mayalarda Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus bakterileri var mıdır? ya da her nohuttan elde edilen mayada bakteri çeşitleri aynı mıdır?
içerisinde Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus bakterileri olmayan yoğurt kıvamındaki ürüne yoğurt diyebilir miyiz?

tercihiniz market yoğurduysa
hangi marka?
yoğurt üretildikten sonra pastörize edilmiş mi? (yoğurt yapabilmek için pastörize etmek şarttır. ya da evde yapıyorsanız kaynatmak zorundasınız. soruda bahsettiğim pastörizasyon üretimden sonraki pastörizasyondur)
içerisine katkı maddesi eklenmiş mi?(kıvam artıran jelatin ya da raf ömrünü artıran koruyucu maddeler vs..)

sorular çoğaltılabilir.

yoğurt konusunda doktorlar, uzmanlar, gıda mühendisleri fikir ayrılıkları yaşamaktadır. bazısı ev yoğurdunu savunup market yoğurdunu zehir gibi anlatmaktadır.
diğer yarısı ise market yoğurdunun steril ortamda üretildiği için raf ömrünün uzun olduğunu ve içerisinde hiç bir katkı maddesi olmadığından bahsetmekte ve market yoğurdunun sağlıklı olduğundan bahsetmektedir.

acaba diyorum doktorlar ev yoğurdunu savunurken gereksiz nostalji mi yapıyorlar. çünkü aynı gereksiz nostalji taş baskı zeytinyağı içinde yapılmakta ve insanların zihninde daha doğal ve sağlıklıymış gibi bir izlenim bırakmaktadır. hatta zeytin sütü, çiğ yağ gibi kavramlarla tüketicinin aklını iyice karıştırmakta olduklarını biliyoruz.
nasıl ki zeytinyağının sağlık için en faydalı olanı modern kontinü sistemli üretim tesislerinde soğuk sıkım şeklinde oluyorsa, fabrikada modern sistemlerde steril şekilde üretilen ve katkı maddesi konulmayan yoğurtlar, ev yapımı yoğurtlara göre daha sağlıklı olabilir mi?